ehsan5565ahmadi@gmail.com  | +98 991 181 9828

16 نکته برای تسلط بر ویرایشگر گوتنبرگ

16 نکته برای تسلط بر ویرایشگر گوتنبرگ

اکثر کاربران وردپرس بیشتر وقت خود را با استفاده از ویرایشگر محتوا برای نوشتن پست و ایجاد صفحات می گذرانند. وردپرس با یک ویرایشگر دیداری بلوک گوتنبرگ همراه است که استفاده از آن بسیار آسان است. در این مطلب ما نکاتی برای تسلط بر ویرایشگر گوتنبرگ به شما خواهیم آموخت.

با این حال ، به عنوان یک کاربر، می توانید با یادگیری برخی از ترفندهای کمتر شناخته شده، بهره وری خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. به شما این امکان را می دهد که در مدت زمان کمتری محتوای بسیار جذاب ایجاد کنید.

همان طور که گفتیم ما نکات تخصصی خود را برای تسلط بر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس به اشتراک خواهیم گذاشت. این نکات به شما یاد می دهد که چگونه از یک ویرایشگر محتوای وردپرس مانند یک حرفه ای استفاده کنید.

1-یادگیری بلوک های اساسی

بلوک ها عناصر اصلی ساخت ویرایشگر محتوای وردپرس هستند ، به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان ویرایشگر بلوک نیز شناخته می شود.

بلوک های اساسی
بلوک های اساسی

هر عنصر درون محتوای شما از بلوک تشکیل شده است. به طور پیش فرض ، وردپرس تعداد زیادی بلوک معمول مانند پاراگراف ، لیست ها ، تصاویر ، گالری ها و موارد دیگر را به همراه دارد.

می توانید از این بلوک ها برای ایجاد طرح بندی های زیبا در محتوا استفاده کنید. این مهم می کند که بلوک های مختلف را جستجو کنید و یاد بگیرید چگونه می توانید از آنها در محتوای خود استفاده کنید. بعداً در این مقاله به برخی از بلوک ها نیز اشاره خواهیم کرد.

2-شروع به استفاده از میانبرهای صفحه کلید

میانبرهای صفحه کلید
میانبرهای صفحه کلید

حرکت ماوس فقط برای پررنگ بودن متن یا افزودن پیوند ناکارآمد است. ویرایشگر محتوا دارای چندین میانبر مفید صفحه کلید است که به شما کمک می کند بدون استفاده از ماوس ، کارهای قالب بندی معمول را انجام دهید. برای دسترسی به لیست میانبرهای صفحه کلید دکمه ترکیبی ” shift + alt + h ” را بفشارید.

استفاده از میانبرهای صفحه کلید به شما کمک می کند تا در وقت صرفه جویی کرده و نویسنده سریعتری باشید.

3-فاصله یک خط و دو خط

بسیاری از کاربران سطح مبتدی درک کردن چگونگی ایجاد پاراگراف و خط شکنی در وردپرس را دشوار می دانند.

برای افزودن پاراگراف جدید در ویرایشگر محتوا ، کافیست کلید Enter را فشار دهید. وردپرس پاراگراف جدیدی با فاصله دو خط اضافه خواهد کرد.

فاصله یک خط و دو خط
فاصله یک خط و دو خط

با این وجود اگر فقط یک خط شکستگی می خواهید ، باید کلیدهای ” Shift + Enter ” را با هم فشار دهید.

4-تنظیم مجدد صفحه ویرایش

ویرایشگر محتوا در اصل یک بوم تمیز است که دارای یک نوار بالا و یک ستون در سمت چپ است. این به شما یک رابط کاربری تمیز می دهد تا پست های خود را ایجاد کنید.

ویرایشگر یک نوار ابزار را در بالای بلوکی که در حال ویرایش هستید نمایش می دهد. با کلیک کردن روی منوی سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه می توانید نوار ابزار را حرکت دهید.

تنظیم مجدد صفحه ویرایش
تنظیم مجدد صفحه ویرایش

همچنین می توانید ستون تنظیمات را با کلیک روی نماد چرخ دنده در بالا نشان داده و پنهان کنید.

پنهان کردن ستون تنظیمات
پنهان کردن ستون تنظیمات

وردپرس امکان تغییر حالت Spotlight را نیز آسان می کند که باعث می شود با کم نور شدن محتوای باقی مانده ، بلاکی که در آن قرار دارید بیشتر به چشم آید.

فعال کردن حالت نورافکن
فعال کردن حالت نورافکن

فضای سفید بیشتری روی صفحه نیاز دارید؟ به حالت تمام صفحه بروید که یک بوم تمیز را فقط با نوار ابزار در بالا به شما می دهد.

ویرایشگر بدون مزاحم
ویرایشگر بدون مزاحم

5-تغییر اندازه قلم در ویرایشگر دیداری وردپرس

ما درک می کنیم که تایپوگرافی نقش بسیار مهمی در محتوای وب دارد. ممکن است بخواهید از اندازه های مختلف قلم برای جلب توجه مخاطب خود یا برجسته کردن بخشهای مختلف در یک مقاله طولانی استفاده کنید.

تغییر اندازه قلم
تغییر اندازه قلم

به سادگی بلوکی را انتخاب کنید که می خواهید اندازه قلم را تغییر دهید ، و گزینه اندازه قلم را در تنظیمات بلوک در سمت راست مشاهده خواهید کرد.

6-افزودن عناوین به مقالات

عنوان ها در بهبود خوانایی نقش مهمی دارند. به همین دلیل موتورهای جستجوگر مانند گوگل عناوین را برای سئو مهم می دانند. استفاده از کلمات کلیدی متمرکز خود (کلماتی که کاربران برای جستجوی آنها استفاده می کنند) در عناوین به موتورهای جستجو کمک می کند تا اهمیت آن کلمات کلیدی را درک کنند.

ویرایشگر محتوا افزودن عناوین به مقالات شما را آسان می کند. به سادگی یک بلوک عنوان را انتخاب کنید و سپس اندازه سرصفحه و تراز متن را از تنظیمات بلوک انتخاب کنید.

افزودن عناوین
افزودن عناوین

همچنین می توانید پیوندی را به عنوان خود اضافه کنید ، آن را پررنگ کنید یا آن را به صورت مورب قرار دهید.

7-افزودن ستون به مقالات

ویرایشگر محتوای وردپرس دارای یک بلوک ستون داخلی است که به شما امکان می دهد محتوا را به ستون اضافه کنید. این کار باعث می شود مجله ای مانند شکل به متن خود ارائه دهید.

به سادگی یک بلوک ستون را به ویرایشگر خود انتخاب و اضافه کنید. می توانید تعداد ستون هایی را که می خواهید اضافه کنید از تنظیمات بلوک انتخاب کنید.

ستون ها در مقالات
ستون ها در مقالات

هر ستون به طور خودکار حاوی یک بلوک پاراگراف است. شما می توانید به راحتی بلوک های دیگری را که می خواهید در داخل هر ستون اضافه کنید. به عنوان مثال ، نقل قول ها، تصاویر، پاراگراف ها و موارد دیگر.

با این حال ، اگر می خواهید تصویری در کنار برخی از متن ها اضافه کنید ، میتوانید نکته بعدی را بررسی کنید.

8-افزودن تصویر در کنار متن

در نسخه های قدیمی وردپرس ، اضافه کردن تصویر در کنار برخی از متن ها با هم ترازی مناسب کاملاً چالش برانگیز است. این مشکل با بلوک Media & Text برطرف شد.

تصویر در کنار متن
تصویر در کنار متن

این امکان را برای شما فراهم می کند تا یک تصویر در کنار بلوک متن اضافه کنید. به طور خودکار عرض و فاصله بین دو بلوک را تنظیم می کند.

می توانید بلوک را تمام عرض کرده و از گزینه های قالب بندی بلوک متن استفاده کنید.

9-افزودن فیلمهای یوتیوب در وردپرس

می توانید فیلم ها را در سایت وردپرس خود بارگذاری کنید. با این حال ، وردپرس ساخته نشده است تا به عنوان یک سیستم عامل جریان استفاده شود و اکثر شرکت های میزبان وردپرس نمی توانند پرونده های بزرگ را به اندازه کافی سرویس دهند.

در عوض ، توصیه می کنیم فیلم های خود را در یوتیوب یا سایت های دیگر بارگذاری کنید و سپس آنها را در پست ها و صفحات وردپرس خود قرار دهید.

بلوک ویدیوی یوتیوب
بلوک ویدیوی یوتیوب

می توانید از بلاک YouTube استفاده کنید تا URL ویدیویی را که می خواهید اضافه کنید به سادگی جایگذاری کنید و وردپرس به طور خودکار آن را برای شما تعبیه می کند.

همچنین می توانید URL ویدیو را درون یک پاراگراف یا هر متنی بچسبانید و وردپرس به طور خودکار آن را به بلوک YouTube تبدیل می کند.

جایگذاری ویدیوی یوتیوب
جایگذاری ویدیوی یوتیوب

10-ایجاد جدول در پست های وردپرس

ویرایشگر پست همچنین دارای یک بلوک است تا جداول را به راحتی در پست ها و صفحات وردپرس خود اضافه کنید.

به سادگی بلوک جدول را اضافه کنید و سپس تعداد ستون ها و سطرهایی را که می خواهید اضافه کنید انتخاب کنید. نگران نباشید همیشه بعداً در صورت لزوم می توانید ستون ها و ردیف های بیشتری اضافه کنید.

جداول در پست ها
جداول در پست ها

بعد از آن ، یک جدول ساده خواهید دید. می توانید محتوا را به سلولهای جدول اضافه کنید و از تنظیمات بلوک ، رنگ/سبک جدول را انتخاب کنید.

تغییر رنگ جداول
تغییر رنگ جداول

بلوک جدول وردپرس برای جداول اساسی مناسب است ، اما فاقد بسیاری از ویژگی ها است. به عنوان مثال ، نمی توانید ردیف هدر را انتخاب کنید ، ستون ها را قابل مرتب سازی کنید ، سطرها را برجسته کنید و موارد دیگر.

به همین دلیل توصیه می کنیم از TablePress استفاده کنید. این یک افزونه رایگان است که به شما امکان می دهد جداول زیبایی ایجاد کنید و آنها را به پست ها و صفحات وردپرس خود اضافه کنید.

11-افزودن دکمه ها در پست ها و صفحات وردپرس

دکمه ها هنگامی که می خواهید یک فراخوان برای اقدام به پست ها یا صفحات وردپرس خود اضافه کنید ، نقش مهمی دارند.

ویرایشگر محتوا دارای یک بلوک دکمه ای اساسی است که به شما امکان می دهد سریع یک دکمه را به محتوای خود اضافه کنید.

افزودن دکمه ها در پست
افزودن دکمه ها در پست

این دکمه دارای سه سبک مربع ، گرد و با حاشیه است. همچنین می توانید پس زمینه ، رنگ متن را انتخاب کرده و دکمه را به مرکز ، چپ یا راست تراز کنید.

12-افزودن تصاویر کاور در پست ها

شما ممکن است تصاویر کاوری را ببینید که در وسط مقاله درباره انتشارات معروف مانند نیویورک تایمز استفاده شده است. تصویر کاور به سادگی تصویری است که در وسط مقاله قرار می گیرد ، گاهی اوقات با یک متن همپوشانی دارد.

هدف تصویر جلد(کاور) جذاب کردن محتوای شماست. همچنین به کاربران شما امکان خواندن متن را می دهد و به یک تصویر نگاه می کنند تا توجه آنها را جلب کند.

ویرایشگر محتوا افزودن تصاویر روی جلد به پست های شما را آسان می کند. به سادگی یک بلوک Cover Image اضافه کنید و سپس تصویری را که می خواهید استفاده کنید بارگذاری کنید. در حالت ایده آل ، این یک فایل تصویری بزرگتر است که در قالب گسترده خوب به نظر می رسد.

تصاویر کاور یا همان جلد
تصاویر کاور یا همان جلد

13-تغییر رنگ پاراگراف

ترفند شسته و رفته دیگری که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد ، توانایی تغییر رنگ است. بیشتر افراد می خواهند متن خود را در طول مقاله ثابت نگه دارند.

با این حال ، گهگاه استفاده از رنگ ها می تواند به شما در جهت دهی مجدد توجه کاربر و برجسته سازی بخشهای مهم یک مقاله کمک کند.

ویرایشگر محتوا گزینه های رنگ را در ستون سمت راست نشان می دهد ، شما می توانید هر رنگی را که می خواهید انتخاب کنید. فقط مطمئن شوید که پس زمینه و ترکیب رنگ متن که انتخاب کرده اید به راحتی خوانده می شوند.

تغییر رنگ پاراگراف
تغییر رنگ پاراگراف

14-افزودن ابزارک به پست ها

ابزارک ها کاملاً شبیه بلوک ها هستند. آنها به شما امکان می دهند عناصر وب را بدون افزودن کد به سایت وردپرس خود اضافه کنید.

معمولاً از ابزارک ها در ستون های فرعی یا قسمت پایین صفحه یک وب سایت استفاده می شود. با این حال ، می توانید برخی از ابزارک ها را نیز به فرم محتوا مانند فرم های تماس اضافه کنید.

به سادگی به دنبال بخش ابزارک ها در زیر دکمه add blocks بروید. از اینجا می توانید از ابزارک های رایج در پست ها و صفحات خود استفاده کنید.

ابزارک های اضافی گوتنبرگ
ابزارک های اضافی گوتنبرگ

15-افزودن HTML سفارشی در پست ها

ویرایشگر محتوا در وردپرس یک ویرایشگر کاملاً بصری WYSIWYG است. با این وجود در صورت نیاز هنوز می توانید کد HTML را اضافه کنید.

ساده ترین راه برای انجام این کار اضافه کردن بلوک HTML سفارشی به پست شما است. پس از آن ، می توانید HTML مورد نظر جهت افزودن را جایگذاری کنید.

HTML سفارشی
HTML سفارشی

16-دریافت تعداد کلمات و سایر آمارها برای پست ها

هنگام کار بر روی یک مقاله طولانی ، ممکن است بخواهید طرح کلی مقاله ، تعداد کلمات آن و نحوه قرارگیری همه چیز را ببینید.

نوار ابزار ویرایشگر محتوا دارای دو دکمه در بالا است. ابتدا دکمه اطلاعات که تعداد کلمات ، پاراگراف ها ، بلوک ها و طرح کلی مقاله را بر اساس عناوینی که استفاده کرده اید به شما نشان می دهد.

آمارهای مقاله
آمارهای مقاله

درست در کنار آن دکمه پیمایش بلوک قرار دارد. این تمام بلوک هایی را که در مقاله خود استفاده کرده اید به شما نشان می دهد و می توانید با کلیک بر روی یک بلوک مستقیماً به آن بروید.

آمارهای بلوک
آمارهای بلوک

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند نکات جدیدی را برای تسلط بر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس کشف کنید.

منابع لاتین
_ WpBeginner
تیم تولید محتوا _ آلتیمیت وردپرس
ما در تیم تولید محتوای آلتیمیت وردپرس، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم. محتوای این صفحه توسط یوسف حسینی کنترل و بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

چطوری میتونم کمکتون کنم؟