ehsan5565ahmadi@gmail.com  | +98 991 181 9828

نحوه رفع خطای مجوز فایلها و دایرکتوری ها در وردپرس

نحوه رفع خطای مجوز فایلها و دایرکتوری ها در وردپرس

حتی اگر وردپرس یک پلتفرم کاربرپسند است، هنوز هم ممکن است هر از چند گاهی با خطا مواجه شوید. یکی از این مشکلات، پیام خطایی است که می گوید مجوز فایل یا پوشه مناسبی برای ایجاد تغییرات خاصی در سایت خود ندارید.
مانند بسیاری از خطاهای دیگر وردپرس، حل این مشکل می تواند ساده باشد. با کمک یک کلاینت پروتکل انتقال فایل (FTP)، می توانید برخی تنظیمات را اعمال کنید و در کمترین زمان به کار در سایت خود بازگردید.
در این آموزش، به این خواهیم پرداخت که چرا خطاهای مجوزهای فایل و پوشه ظاهر می شوند و چگونه می توانند روی سایت وردپرس شما تأثیر بگذارند. سپس، ما شما را از طریق سه مرحله ساده برای رفع مشکل راهنمایی می کنیم. پس همراه ما باشید با رفع خطای مجوز فایلها و دایرکتوری ها در وردپرس !

خطای مجوزهای فایل و پوشه چیست؟

مجوزها قوانینی هستند که کنترل می کنند چه کسی به فایل ها و پوشه های تشکیل دهنده سایت وردپرس شما دسترسی دارد. آنها بسته به سطح امنیتی مورد نیاز هر فایل متفاوت هستند و مشخص می کنند که کدام کاربران می توانند محتویات را بخوانند، اجرا کنند یا تغییر دهند.

مجوزهای فایل و پوشه برای ایمن نگه داشتن سایت وردپرس شما وجود دارد. اجازه دادن به کاربران برای دسترسی به فایل های حساس، مانند صفحاتی که شامل اطلاعات کارت پرداخت هستند، می تواند سایت شما را به خطر بیندازد. به عنوان مثال، مجوزهای آزاد ممکن است ورود آسانی را برای هکرهایی فراهم کند که عمدا داده ها را تخریب یا سرقت می کنند.

با این حال، این فقط اعمال مخرب نیست که باید نگران آنها باشید. حتی کاربران خوش نیت نیز می توانند به طور تصادفی فایل ها را تغییر دهند و سایت شما را در این فرآیند خراب کنند. محدود کردن دسترسی به فایل های خاص یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از چنین حوادثی است.

به عبارت دیگر، پیامی که در وردپرس ظاهر می‌شود که می‌گوید شما مجوز ویرایش فایل را ندارید، همیشه یک خطا نیست. با این حال، مجوزهای فایل نادرست می تواند به طور ناخواسته شما را از ایجاد تغییرات لازم در سایت خود باز دارد.

به عنوان مثال، ممکن است هنگام تلاش برای نصب یک افزونه یا قالب، یک پیام خطای مجوز دریافت کرده باشید، که اقدامی است که پوشه‌ها و فایل‌های جدیدی ایجاد می‌کند. همچنین زمانی که می‌خواهید برنامه‌ای را اجرا کنید یا تصویری را آپلود کنید، می‌تواند ظاهر شود. صرف نظر از شرایط، باید مجوزهای سایت خود را برای حرکت به جلو تنظیم کنید.

نحوه رفع خطای مجوز فایلها و دایرکتوری در وردپرس (در 3 مرحله)

خوشبختانه، حل مسائل مربوط به مجوزهای فایل و پوشه در وردپرس تنها به سه مرحله ساده نیاز دارد.

با تکمیل مراحل زیر، به مدارک FTP خود نیاز دارید. علاوه بر این، توصیه می کنیم قبل از ادامه کار از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، زیرا هنگام کار با فایل های وردپرس همیشه جایی برای خطای انسانی وجود دارد.

مرحله 1: با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP به سرور خود متصل شوید

برای تغییر مجوزهای فایل و پوشه، باید بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید. به این ترتیب، اولین چیزی که نیاز دارید یک سرویس گیرنده FTP است تا به شما کمک کند اطلاعات را از رایانه لوکال خود به سرور وب سایت خود منتقل کنید.

ما FileZilla را پیشنهاد می کنیم. این توسط وردپرس تایید شده است، استفاده از آن رایگان است، و یک روش بسیار پایدار برای آپلود و دانلود فایل های وب سایت است:

با استفاده از نرم افزار فایل زیلا و اطلاعات اکانت FTP به هاست خود متصل شوید
با استفاده از نرم افزار فایل زیلا و اطلاعات اکانت FTP به هاست خود متصل شوید

سرویس گیرنده FTP انتخابی خود را تنظیم کرده و با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط ارائه دهنده هاستینگ خود، آن را به سرور خود متصل کنید.

اگر با FTP تازه کار هستید، ممکن است بخواهید کمی زمان بگذارید تا به رابط مشتری خود عادت کنید. وقتی آماده شدید، به پوشه ریشه سایت خود (معمولاً با برچسب public_html) بروید.

مرحله 2: مجوزهای پوشه و زیرپوشه خود را تغییر دهید

هنگامی که دایرکتوری ریشه خود را باز کردید، باید تمام فایل ها و پوشه های وردپرس خود را ببینید. ابتدا همه پوشه ها را انتخاب کنید:

انتخاب دایرکتوری های اصلی وردپرس برای تغییر مجوز دسترسی به آنها
انتخاب دایرکتوری های اصلی وردپرس برای تغییر مجوز دسترسی به آنها

اینها باید شامل wp-includes، wp-content و wp-admin باشند. سپس روی آن کلیک راست کنید تا منوی گزینه ها ظاهر شود. مجوزهای فایل را انتخاب کنید.

با این کار پنجره ای باز می شود که در آن می توانید تنظیمات مجوزهای خود را تنظیم کنید. چیزی شبیه به این خواهد بود:

انتخاب سطح دسترسی سطوح مختلف کاربران برای دسترسی به دایرکتوری های وردپرس
انتخاب سطح دسترسی سطوح مختلف کاربران برای دسترسی به دایرکتوری های وردپرس

در قسمت Numeric value عدد 755 را وارد کنید.

این کدی است که مشخص می‌کند کدام نوع از کاربران باید بتوانند فایل‌ها را بخوانند، بنویسند و اجرا کنند.

شماره اول (7) به مالک (شما) مجوزهای کامل می دهد. عدد دوم (5) به کاربران منتخب (مانند آنهایی که اکانت های ثبت شده در سایت شما دارند) امکان خواندن و اجرای محتویات این پوشه ها را می دهد. رقم آخر (5) مجوزهای عمومی سایت شما را مشخص می کند، که در این مورد، برای خواندن/اجرا نیز تنظیم شده است.

کمی پایین تر، حتما کادر Recurse into subdirectories را علامت بزنید. این مجوزها را برای همه زیرپوشه‌هایی که انتخاب کرده‌اید اعمال می‌کند، بنابراین لازم نیست مجوزهای هر کدام را به‌صورت جداگانه ویرایش کنید.

همچنین گزینه Apply to Directories only را علامت بزنید. این اطمینان حاصل می کند که مجوزهایی که تنظیم کرده اید فقط برای پوشه ها اعمال می شود، نه فایل های داخل آنها. زیرا فایلها به مجوزهای کمی متفاوت تر نیاز دارند که در مرحله بعد به آنها خواهیم پرداخت.

پس از پر کردن فیلدهای مربوطه، روی OK کلیک کنید تا مجوزهای جدید اعمال شود.

مرحله 3: مجوزهای فایل خود را تغییر دهید

سپس، به دایرکتوری ریشه خود در سرویس گیرنده FTP برگردید و همه پوشه ها و فایل ها را انتخاب کنید:

انتخاب همه ی فایل ها و دایرکتوری های موجود در ریشه وردپرس برای تغییر مجوز دسترسی فایلها
انتخاب همه ی فایل ها و دایرکتوری های موجود در ریشه وردپرس برای تغییر مجوز دسترسی فایلها

روی آنها کلیک راست کرده و مانند مرحله آخر File permissions را انتخاب کنید. با این کار همان پنجره مجوزها ظاهر می شود. اما این بار در قسمت Numeric مقدار عدد 644 را وارد کنید:

انتخاب عدد 644 ( سطح درسترسی کمتر نسبت به دایرکتوری) برای فایلها
انتخاب عدد 644 ( سطح درسترسی کمتر نسبت به دایرکتوری) برای فایلها

این مجوز درست مانند مجوزی که ما برای پوشه ها استفاده کردیم کار می کند.

عدد اول (6) به شما اجازه خواندن و نوشتن فایل ها را می دهد. این سختگیرانه تر از مجوزهای پوشه است تا سطح امنیتی بیشتری برای فایل های حساس شما فراهم کند. شماره دوم (4) و سوم (4) مجوزهای گروه و عمومی را روی فقط خواندنی تنظیم می کند. باز هم، اینها به دلایل امنیتی سخت‌تر از مجوزهای پوشه هستند.

اکنون می توانید به بررسی کادرها بروید. مطمئن شوید که کادر Recurse into subdirectories انتخاب شده است تا تغییرات در تمام فایل‌های موجود در فهرست‌های سطح بالا اعمال شود. همچنین گزینه Apply to files only را علامت بزنید – در غیر این صورت، تمام کارهای مرحله 2 را لغو خواهید کرد.

هنگامی که مجوزها را طوری تنظیم کردید که منوی شما مانند تصویر بالا به نظر برسد، برای تکمیل فرآیند روی OK کلیک کنید. اکنون باید این آزادی را داشته باشید که فایل های سایت خود را بدون نیاز به مقابله با پیام های خطا ویرایش کنید.

نتیجه

پیام‌های خطای غیرمنتظره می‌توانند مانع از اجرای نرم سایت شوند. خوشبختانه، شما فقط چند قدم با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP مانند FileZilla برای تنظیم مجوزهای فایل و پوشه خود فاصله دارید.

در این مقاله سه مرحله را برای رفع خطاهای مجوزهای فایل و پوشه در وردپرس بررسی کردیم:

  • یک کلاینت FTP را انتخاب کنید و به سرور خود متصل شوید.
  • مجوزهای پوشه و زیرپوشه خود را تغییر دهید.
  • مجوزهای فایل خود را ویرایش کنید


آیا در مورد رفع خطای مجوزهای فایل و پوشه در وردپرس سوالی دارید؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید!

منابع لاتین
_ a themes
تیم تولید محتوا _ آلتیمیت وردپرس
ما در تیم تولید محتوای آلتیمیت وردپرس، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم. محتوای این صفحه توسط یوسف حسینی کنترل و بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

چطوری میتونم کمکتون کنم؟