ehsan5565ahmadi@gmail.com  | +98 991 181 9828

functions.php چیست ؟

functions.php چیست ؟

در وردپرس ، functions.php یا پرونده توابع الگویی ( مهم )  است که در قالب وردپرس موجود است. که مانند افزونه ای برای سایت وردپرس شماست که به طور خودکار با قالب فعلی شما فعال می شود. فایل functions.php از کد PHP برای اضافه کردن ویژگی ها یا تغییر ویژگی های پیش فرض در سایت وردپرس استفاده می کند.

به عنوان مثال ، یک قالب وردپرس برای اضافه کردن یک منطقه ابزارک جدید به پاورقی ، می تواند مقداری کد را به پرونده های functions.php اضافه کند یا یک پیام خوش آمدید سفارشی به داشبورد وردپرس اضافه کند.افزودن امکانات بی پایان است!

 

functions.php
functions.php

 

هنگام نصب و فعال سازی قالبی در سایت وردپرس ، فایل های functions.php به طور خودکار بارگیری می شوند.

ویرایش پرونده های functions.php با استفاده از کدهای سفارشی به شما امکان می دهد برای بهبود وب سایت خود ، انواع پست سفارشی ، طبقه بندی ، کد کوتاه و موارد دیگر را اضافه کنید.

پرونده Functions.php کجا قرار دارد؟

مکان پرونده functions.php در پوشه قالب شماست.

اگر می خواهید یک قطعه کد به سایت وردپرس خود اضافه کنید ، اضافه کردن آن به پرونده های functions.php یکی از گزینه ها است.

اما معمولاً بهترین راه برای انجام آن نیست. وردپرس تلاش می کند تا هر زمان ممکن طراحی و عملکرد را از هم جدا کند. این دلیل است که ما قالب ها را داریم ، که طراحی را تعیین می کنند ، و افزونه هایی که توابع و عملکرد را تعیین می کنند.

بهتر است بدون تغییر در نحوه عملکرد سایت خود ، قالب وردپرس خود را تغییر دهید ، یا افزونه های خود را بدون تأثیرگذاری در طراحی سایت خود تغییر دهید.

بسیاری از آموزش های وردپرس وجود دارد که به شما می گویند قطعه کد را به پرونده های functions.php قالب خود اضافه کنید ، اما این معمولا ایده خوبی نیست.

اگر تصمیم به ویرایش پرونده functions.php خود دارید ، لطفاً از احتیاط شدید استفاده کنید. در اینجا 3 دلیل برای ” ویرایش پرونده functions.php شما ایده خوبی نیست ” آورده شده است :

  • با بروزرسانی قالب ، ویرایشهای مربوط به پرونده عملکردها و توابع از بین می روند.
  • اگر قالب وردپرس خود را تغییر دهید ، ویرایش ها از بین می روند.
  • ایجاد خطاهای کد نویسی در پرونده توابع می تواند باعث قفل شدن سایت شما شوند .

حتی چیزی به سادگی نبودن یک سمیکالن ( ; ) باعث می شود کل سایت شما با خطایی به نام “صفحه سفید مرگ” ناپدید شود. اگر این اتفاق برای شما بیفتد ، ما یک راهنمای گام به گام برای چگونگی رفع وردپرس از ” صفحه سفید مرگ “ نوشتیم تا بتوانید مجدداً به سایت خود دسترسی پیدا کنید.

همچنین یک خطای کد نویسی در فایل functions.php شما همچنین می تواند منجر به سایر خطاهای وردپرس شود.

فقط در صورت استفاده از قالب فرزند ( child theme ) باید یک فایل functions.php را ویرایش کنید و قطعات کد تنها با قالب فعال فرزند را استفاده کنید. به عنوان مثال ، ممکن است شما بخواهید قطعه هایی را برای فونت های سفارشی ، فایل های استایل مختلف اضافه کنید ، یا یک فایل ترجمه زبان را به طور خاص برای آن قالب خاص فرزند اضافه کنید.

چرا افزونه های خاص سایت بهتر از Functions.php هستند

بنابراین ، اگر لازم نیست که functions.php را ویرایش کنید ، کجا قرار است قطعه های کد را از آموزش های آنلاین اضافه کنید؟

پاسخ این است که افزونه اختصاصی وردپرس خود را ایجاد می کنید.

این اغلب به عنوان یک “افزونه اختصاصی سایت” خوانده می شود زیرا مخصوص سایت شما است و هرگز در فهرست افزونه های وردپرس به اشتراک گذاشته نمی شود.

استفاده از افزونه مخصوص سایت بهترین راه حل است زیرا قطعه های کد شما به طور جداگانه از پرونده های functions.php قالب شما ذخیره می شود. این بدان معنی است که آنها می توانند مانند هر افزونه دیگر فعال یا غیرفعال شوند. این تضمین می کند که اگر قالب سایت خود را تغییر دهید کد و عملکرد سایت شما ناپدید نمی شود.

متأسفانه ، وردپرس به طور پیش فرض با افزونه اختصاصی سایت همراه نیست.

خبر خوب این است که می توانید خودتان یک افزونه وردپرس مخصوص سایت ایجاد کنید یا یکی از فهرست های افزونه وردپرس را بارگیری کنید.

برای مبتدیان ، پیشنهاد می کنیم افزونه Code Snippets را بارگیری کنید. افزونه Code Snippets یک راه حل بسیار ساده تر است و راه بهتری برای ایجاد ، ویرایش و مدیریت کلیه قطعات کد سفارشی خود در وردپرس فراهم می کند.

پس از فعال کردن افزونه Code Snippets ، یک مورد از فهرست جدید با اسناد قطعه را در فهرست پیشخوان وردپرس خود مشاهده خواهید کرد.

 

افزونه Code Snippets
افزونه Code Snippets

 

افزونه Code Snippets یک رابط گرافیکی آسان ، یک ویرایشگر کد کامل و زمینه هایی برای نام ، توضیحات و برچسب های قطعه در اختیار شما قرار می دهد. حتی می توانید قطعه های خود را برای استفاده از آنها در سایت های دیگر وارد کنید.

برای دستورالعمل های مرحله به مرحله ، به راهنمای ما در مورد چگونگی اضافه کردن قطعات کد سفارشی به وردپرس مراجعه کنید.

ما امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند تا درمورد پرونده های functions.php در وردپرس و نحوه اضافه کردن قطعات کد به سایت خود اطلاعاتی کسب کنید!

 

منابع لاتین
_ WpBeginner
تیم تولید محتوا _ آلتیمیت وردپرس
ما در تیم تولید محتوای آلتیمیت وردپرس، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم. محتوای این صفحه توسط یوسف حسینی کنترل و بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

چطوری میتونم کمکتون کنم؟