ehsan5565ahmadi@gmail.com  | +98 991 181 9828

نحوه رفع خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده در وردپرس

نحوه رفع خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده در وردپرس

آیا اخطار “خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده” را در وب سایت وردپرس خود مشاهده می کنید؟ این یک خطای مهلک است که وب سایت وردپرس شما را از دسترس کاربران خارج می کند.

این خطا زمانی رخ می دهد که وردپرس قادر به برقراری ارتباط با پایگاه داده نیست. موارد مختلفی می توانند بر اتصال پایگاه داده وردپرس شما تأثیر بگذارند که عیب یابی را برای مبتدیان کمی دشوار می کند.

در این مقاله ، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه به راحتی خطای ایجاد اتصال پایگاه داده در وردپرس را برطرف کنید.

چه عواملی باعث ایجاد خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده در وردپرس می شود؟

مسئله “خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده” می تواند به دلیل اطلاعات نادرست پایگاه داده در تنظیمات وردپرس ، پایگاه داده خراب یا سرور پایگاه داده غیرمجاز باشد.

خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده
خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده

بانک اطلاعاتی یا همان پایگاه داده ( DataBase ) نرم افزاری است که ذخیره ، سازماندهی و بازیابی اطلاعات را در نرم افزارهای دیگر آسان می کند.

به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا ، وردپرس از یک پایگاه داده برای ذخیره تمام محتوای شما و سایر داده های وب سایت استفاده می کند. سپس هر بار که کسی از وب سایت شما بازدید می کند به پایگاه داده متصل می شود.

وردپرس برای اتصال به پایگاه داده به اطلاعات زیر نیاز دارد:

  • نام پایگاه داده
  • نام کاربری پایگاه داده
  • گذرواژه پایگاه داده
  • سرور پایگاه داده

این اطلاعات در پرونده پیکربندی وردپرس شما به نام wp-config.php ذخیره می شود.

اگر هر یک از این موارد نادرست باشد ، وردپرس نمی تواند به سرور پایگاه داده شما متصل شود و خطای “خطا در ایجاد اتصال پایگاه داده” را مشاهده خواهید کرد.

این یکی از رایج ترین خطاهای وردپرس است. به غیر از اعتبارنامه های نادرست ، در صورت خراب شدن سرور پایگاه داده یا خراب شدن پرونده های پایگاه داده ، این خطا نیز می تواند ظاهر شود.

بیایید نگاهی به نحوه رفع خطا در ایجاد مشکل اتصال پایگاه داده در وردپرس با عیب یابی گام به گام بیندازیم.

اطلاعات کاربری پایگاه داده وردپرس خود را بررسی کنید

رایج ترین دلیل خطای اتصال پایگاه داده در وردپرس اعتبار نادرست پایگاه داده است. اگر اخیراً سایت وردپرس خود را به یک میزبان جدید منتقل کرده اید ، احتمالاً دلیل این امر می تواند باشد.

اطلاعات کاربری پایگاه داده وردپرس شما در پرونده wp-config.php ذخیره شده است. این فایل پیکربندی وردپرس است که شامل تنظیمات مهم وردپرس از جمله اطلاعات پایگاه داده است.

به دنبال خطوط زیر در پرونده wp-config.php خواهید بود.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

شما باید مطمئن شوید که اطلاعات مربوط به نام پایگاه داده ، نام کاربری ، رمز عبور و میزبان پایگاه داده صحیح است.

می توانید این اطلاعات را از داشبورد حساب میزبانی وردپرس خود تأیید کنید. به سادگی وارد حساب میزبانی خود شوید و روی پایگاه داده MySQL در بخش پایگاه داده کلیک کنید.

داشبورد CPanel
داشبورد CPanel

با این کار می توانید به صفحه مدیریت پایگاه داده در داشبورد میزبانی خود بروید. از اینجا می توانید به نام پایگاه داده و نام کاربری خود پی ببرید.

ویرایش اطلاعات پایگاه داده
ویرایش اطلاعات پایگاه داده

در زیر آن کاربران پایگاه داده و پیوندهای تغییر رمز ورود کاربر را پیدا خواهید کرد.

ویرایش اطلاعات کاربر پایگاه داده
ویرایش اطلاعات کاربر پایگاه داده

هنگامی که نام پایگاه داده ، نام کاربری و رمز عبور خود را تأیید کردید ، در صورت نیاز می توانید این اطلاعات را در پرونده wp-config.php خود تغییر دهید.

پس از آن ، دوباره به وب سایت خود مراجعه کنید تا ببینید آیا خطای اتصال پایگاه داده از بین رفته است یا خیر.

اگر هنوز می توانید خطا را ببینید ، این بدان معنی است که چیز دیگری اشتباه است. برای مراحل بیشتر عیب یابی به مطالعه ادامه دهید.

اطلاعات میزبان پایگاه داده خود را بررسی کنید

اگر اطمینان دارید که نام پایگاه داده ، نام کاربری و اطلاعات رمز عبور شما درست است ، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که از اطلاعات میزبان پایگاه داده صحیح استفاده می کنید.

بیشتر شرکت های میزبان وردپرس از localhost به عنوان میزبان پایگاه داده شما استفاده می کنند. با این حال ، برخی از شرکت های مدیریت شده میزبان وردپرس از سرورهای جداگانه ای برای میزبانی پایگاه های داده استفاده می کنند. در این صورت ، اطلاعات میزبان پایگاه داده شما localhost نخواهد بود.

برای تأیید اطلاعات میزبان پایگاه داده خود ، باید با شرکت میزبان وردپرس خود تماس بگیرید.

تعمیر پایگاه داده وردپرس

برای مثال اگر در wp-admin با خطای متفاوتی روبرو هستید ، چیزی مانند “یک یا چند جدول پایگاه داده در دسترس نیستند. ممکن است نیاز به تعمیر پایگاه داده باشد “، سپس باید پایگاه داده خود را تعمیر کنید.

می توانید این کار را با اضافه کردن خط زیر در پرونده wp-config.php انجام دهید. مطمئن شوید که آن را دقیقاً قبل از “ ‘That’s all, stop editing! Happy blogging’ ” اضافه کرده اید.

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

پس از انجام این کار ، با مراجعه به این صفحه می توانید تنظیمات را مشاهده کنید: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

تعمیر پایگاه داده وردپرس
تعمیر پایگاه داده وردپرس

توجه: کاربر برای دسترسی به صفحه تعمیر پایگاه داده نیازی به ورود به سیستم ندارد. پس از اتمام تعمیر و بهینه سازی پایگاه داده ، مطمئن شوید که این کد را از wp-config.php خود حذف کنید.( به دلایل خطر امنیتی سایت شما )

بررسی کنید که آیا سرور پایگاه داده شما خراب است

اگر به نظر می رسد همه چیز درست است و وردپرس هنوز نمی تواند به پایگاه داده متصل شود ، ممکن است سرور پایگاه داده شما (سرور MySQL) خراب باشد.

این ممکن است به دلیل ترافیک زیاد در یک سرور رخ دهد. در واقع ، سرور میزبان شما فقط نمی تواند بار را تحمل کند (به خصوص هنگامی که از هاست مشترک استفاده می کنید).

سایت شما بسیار کند خواهد شد و حتی ممکن است برای برخی از کاربران خطا را ایجاد کند. بنابراین بهترین کاری که شما باید انجام دهید این است که با ارائه دهنده خدمات میزبانی تلفنی تماس بگیرید یا گپ مستقیم داشته باشید و از آنها سوال کنید آیا سرور MySQL شما پاسخگو است یا خیر

اگر وب سایت های دیگری روی همان سرور در حال اجرا هستند ، می توانید این سایت ها را بررسی کنید تا تایید کنید که سرور SQL شما خراب باشد.

اگر سایت دیگری در همان حساب میزبانی ندارید ، به سادگی به داشبورد میزبانی خود بروید و سعی کنید به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده را متصل کنید.

اگر می توانید متصل شوید ، پس باید بررسی کنیم که آیا کاربر پایگاه داده شما اجازه کافی دارد. یک فایل جدید به نام testconnection.php ایجاد کنید و کد زیر را در آن جایگذاری کنید:

<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
?>

مطمئن شوید که نام کاربری و رمز ورود را جایگزین کرده اید. اکنون می توانید این پرونده را در وب سایت خود بارگذاری کرده و از طریق مرورگر وب به آن دسترسی پیدا کنید.

اگر اسکریپت با موفقیت متصل شود ، این بدان معناست که کاربر شما از اجازه کافی برخوردار است و مسئله دیگری وجود دارد که اشتباه است.

به فایل wp-config خود برگردید تا مطمئن شوید که همه چیز درآنجا درست است (برای اشتباه تایپی دوباره اسکن کنید).

راه حل های دیگری که برای کاربران مفید واقع شده است

اگر نکات عیب یابی فوق الذکر نتوانستند خطای اتصال پایگاه داده را در وب سایت خود برطرف کنند ، پس می توانید با ادامه مقاله ” نحوه رفع خطای ایجاد اتصال در پایگاه داده ” همراه ما باشید.

این مراحل توسط کاربران ما گزارش شده است ، به برخی از کاربران کمک کرده است تا خطای اتصال پایگاه داده را در وب سایت های خود حل کنند.

URL سایت وردپرس را به روز کنید

URL سایت وردپرس را با استفاده از phpMyAdmin/cpanel به روز کنید. به سادگی از داشبورد حساب میزبانی خود به phpMyAdmin/cpanel دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده وردپرس خود را انتخاب کنید.

به روزرسانی URL سایت
به روزرسانی URL سایت

پس از آن بر روی منوی SQL در بالا کلیک کنید و پرس و جو MySQL زیر را وارد کنید.

UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

فراموش نکنید که آدرس سایت خود را قرار دهید و wp_options را به نام جدول خود تغییر دهید. زیرا ممکن است پیشوند جدول WordPress را تغییر داده باشید.

راه اندازی مجدد وب سرور

کاربران در سرورهای اختصاصی ، سرور محلی و سرورهای خصوصی مجازی (VPS) می توانند سرورهای خود را مجدداً راه اندازی کنند.

با این کار وب و سرور پایگاه داده شما مجدداً راه اندازی می شود که ممکن است برخی از اشکالات موقت باعث خطا را برطرف کند.

کمک بخواهید

اگر همه موارد دیگر به شکست منجر شد ، ممکن است لازم باشد با شرکت میزبان وب خود تماس بگیرید. همه شرکت های خوب میزبانی وردپرس به شما کمک می کنند تا مشکل را عیب یابی کنید. و شما را در مسیر درست قرار دهید یا حتی آن را برای خود برطرف کنید.

همچنین می توانید توسعه دهندگان وردپرس را از وبسایت های فریلنسری استخدام کنید. که به شما کمک می کند این مسئله را با نرخ مناسب حل کنید.

امیدواریم مقاله ” نحوه رفع خطای ایجاد اتصال در پایگاه داده ” به شما در رفع خطای ایجاد اتصال پایگاه داده در وردپرس کمک کرده باشد.

منابع لاتین
_ WpBeginner
تیم تولید محتوا _ آلتیمیت وردپرس
ما در تیم تولید محتوای آلتیمیت وردپرس، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم. محتوای این صفحه توسط یوسف حسینی کنترل و بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

چطوری میتونم کمکتون کنم؟