ehsan5565ahmadi@gmail.com  | +98 991 181 9828

ویژگی های جدید وردپرس 5.8

نسخه بتای وردپرس 5.8 با تاریخ انتشار پیش بینی شده 20 ژوئیه 2021 عرضه میشود. این دومین نسخه مهم سال خواهد بود و دارای بسیاری از ویژگی ها و پیشرفت های جدید است.

در این مقاله ، ما با ویژگی ها و تصاویر آنچه در وردپرس 5.8 می آید را به شما نشان خواهیم داد.

توجه: میتوانید نسخه بتای وردپرس 5.8 را در لوکال هاست خود امتحان کنید.

معرفی ویرایشگر الگو

وردپرس 5.8 با ویرایشگر الگوی جدید ارائه میشود. این یک گام به سمت ایجاد یک ابزار ویرایش کامل سایت با استفاده از ویرایشگر بلوک گوتنبرگ است، به این معنی که میتوانید انتظار داشته باشید با نسخه های بعدی بهتر شود.

ویرایشگر الگو به شما امکان میدهد برای وب سایت وردپرس خود الگوهایی ایجاد و ذخیره کنید و بعداً برای هر پست یا صفحه ای از آنها استفاده کنید.

تغییر به ویرایشگر الگو به شما امکان میدهد بلوک های ویرایش سایت را اضافه کنید. تعدادی بلوک ضروری در دسترس است از جمله:

 • لوگو سایت
 • تگ لاین سایت
 • عنوان سایت
 • حلقه کوئری
 • عنوان پست
 • محتوای پست
 • تاریخ پست
 • خلاصه پست
 • تصویر شاخص پست
 • دسته بندی های پست
 • برچسب های پست
 • ورود/خروج
 • لیست صفحه

این ویژگی اختیاری است، توسعه دهندگان قالب و کاربران میتوانند به راحتی آن را غیرفعال کنند.

ویرایشگر الگو هنوز به قالب وردپرس شما متکی است و استایل های آن را به ارث میبرد.

بلوک ها به عنوان ابزارک

گام بزرگ دیگر برای تجربه ویرایشگر سایت کامل، بلوک های جدید به عنوان رابط ویجت ها است.

کاربران میتوانند با استفاده از Customizer یا با مراجعه به صفحه “ظاهر » ابزارکها” به تجربه جدید ابزارک ها دسترسی پیدا کنند.

بلوک ها به عنوان ابزارک، انعطاف پذیری ویرایشگر بلوک را به ابزارک های نوارکناری وردپرس شما می آورد. بدون نصب هیچ افزونه ای میتوانید از رنگ ها، فاصله، تایپوگرافی و سایر ابزارهای طراحی استفاده کنید.

حتی یک بلوک ابزارک وجود دارد که به شما امکان میدهد از ابزارک های کلاسیک استفاده کنید که هنوز به عنوان بلوک در دسترس نیستند.

هنوز آماده انجام این حرکت نیستید؟

نگران نباشید، میتوانید با استفاده از افزونه Classic Widgets این ویژگی جدید را خاموش کنید. به سادگی افزونه را نصب و فعال کنید و این ویژگی جدید Widget Blocks را غیرفعال میکند.

تصاویر WebP در حال ورود به وردپرس هستند

WebP یک قالب فایل جدید برای تصاویر مورد استفاده در وب است. با استفاده از قالب تصویر WebP، تصاویر شما بدون از دست دادن کیفیت، 25-34٪ اندازه فایل از PNG و JPEG کوچکتر خواهند بود.

در حال حاضر ، وردپرس از تصاویر WebP پشتیبانی نمیکند و کاربران هنگام تلاش برای بارگذاری تصویر WebP خطایی مشاهده می کنند.

با وردپرس 5.8 قادر خواهید بود تصاویر WebP را بدون استفاده از هیچ افزونه ای در وب سایت وردپرس خود بارگذاری کنید.

با این حال، یک نقطه ضعف این است که اگر کاربر در یک مرورگر پشتیبانی نشده باشد، به طور خودکار تصویر را با JPEG یا PNG جایگزین نمیکند.

اگر اکثر کاربران شما از یک مرورگر پشتیبانی نشده استفاده میکنند، باز هم ممکن است بخواهید از یک افزونه فشرده سازی تصویر استفاده کنید.

بهبود ویرایشگر در وردپرس 5.8

صفحه ویرایشگر بلوک جایی است که کاربران بیشتر وقت خود را برای ایجاد محتوا میگذرانند. هر نسخه وردپرس با پیشرفت های فراوان، رفع اشکال و ویژگی های جدید برای بهبود تجربه ویرایش همراه است.

در زیر برخی از ویرایشگرهای بهبود یافته در وردپرس 5.8 آمده است.

به راحتی بلوک والد را در بلوک های تو در تو انتخاب کنید

بلوک های تو در تو مانند ستون ها و گروه ها به شما امکان میدهند بلوک ها را به راحتی گروه بندی کنید. با این حال، گاهی اوقات انتخاب بلوک والد در داخل یک بلوک تو در تو دشوار میشود.

وردپرس 5.8 اکنون یک دکمه بلوک والد همیشه قابل مشاهده را در نوار ابزار نشان میدهد.

نمای لیست بهبود یافته

وردپرس 5.8 با یک صفحه نمایش لیست بهبود یافته ارائه میشود. این لیست کامل بلوک های موجود در پست یا صفحه شما را نشان میدهد.

این امر باعث میشود تا کاربران بتوانند به یک بلوک خاص در طرح های پیچیده تر منتقل شوند. به عنوان مثال، اگر چندین پاراگراف در یک ستون خاص داشته باشید، میتوانید با استفاده از پنل لیست پیمایش کنید.

ابزار انتخاب بهبود یافته با دسته های بلوک

اکنون ابزار انتخاب رئوس مطالب بلوکی بهتری را با یک دسته برای حرکت بلوک ها به بالا و پایین نشان میدهد.

در وردپرس 5.8، هنگامی که ماوس خود را در اطراف بلوک های مختلف حرکت میدهید، متوجه برجسته سازی بهتر بلوک نیز میشوید.

فیلترهای جدید Duotone برای تصاویر و بلوک های رسانه ای

یکی دیگر از ویژگی های مهیج آینده در وردپرس 5.8 فیلترهای Duotone است. شما قادر خواهید بود از این فیلترها روی بلوک رسانه خود مانند تصاویر، گالری ها و تصاویر روی جلد استفاده کنید.

با چند ایستگاه از پیش تنظیم شده ارائه میشود و شما میتوانید با انتخاب رنگ هایی که میخواهید اعمال کنید، ایستگاه از پیش تنظیم خود را نیز ایجاد کنید.

قالب های وردپرس همچنین میتوانند از پیش تعیین شده خود را برای مطابقت با طرح های رنگی قالب اضافه کنند.

پیشنهادهای الگو در پنل افزودن بلوک

با استفاده از پانل افزودن بلوک، اگر یک بلوک را جستجو میکنید، ویرایشگر الگوهایی را نیز پیشنهاد میدهد که میتوانید فوراً اضافه کنید. برخی از الگوهای جدید موجود است و کارهای اولیه برای ادغام با فهرست الگوهای WordPress.org انجام شده است.

بهبود بلوک های موجود

چندین پیشرفت در بلوک های موجود وجود دارد. به عنوان مثال، گزینه های رنگ بیشتری برای انتخاب متن، پس زمینه و رنگ لینک وجود دارد.

گزینه جدیدی برای تنظیم پر کردن در میان ستون ها وجود دارد.

شما همچنین میتوانید پس زمینه گرادیان را برای بلوک جدول انتخاب کنید.

وردپرس 5.8 همچنین تغییرات زیادی را برای توسعه دهندگان ایجاد کرده است تا آنها را در قالب ها، افزونه ها و پروژه های خود کاوش کنند و از آنها استفاده کنند.

در زیر برخی از این موارد ذکر شده است.

وردپرس پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر را تا پایان امسال پایان میدهد. نسخه 5.8 بیشتر تغییرات لازم برای آن را ادغام کرده است. (جزییات را ببینید)

فیلترهای آگاه از زمینه برای استفاده از API ویرایشگر بلوک در چندین صفحه مدیر وردپرس. (#52920)

پیام ایمیل حالت بازیابی وردپرس اکنون فقط هنگام ارسال ایمیل نشان داده می شود. (#52560)

امیدواریم که مقاله ویژگی های وردپرس 5.8 شما را با تغییرات این نسخه از وردپرس آشنا کرده باشد. در نظرات به ما بگویید چه ویژگی هایی برای شما جالب است و چه چیزی را می خواهید در نسخه بعدی وردپرس ببینید.

منابع
_ WpBeginner
تیم تولید محتوا _ آلتیمیت وردپرس
ما در تیم تولید محتوای آلتیمیت وردپرس، سخت در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه وردپرس و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم. محتوای این صفحه توسط یوسف حسینی کنترل و بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

چطوری میتونم کمکتون کنم؟